sobota, 28 czerwca 2014

Nasz Gdańsk z wieży Mariackiej

Nasz Gdańsk z wieży Mariackiej

Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum[4], niem. Danzig, kasz. Gduńsk, Gdańskò, Gdôńskò, Gdôńsk, Gdóńskò, Gdóńsk) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
Gdańsk z 461 531 mieszkańcami[3] zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a także szóste miejsce pod względem powierzchni – 261,96 km²[1]. Ośrodek aglomeracji gdańskiej. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto – czwarty pod względem wielkości obszar metropolitalny w Polsce[5].

Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był ongiś również miastem królewskim i hanzeatyckim[6], posiadał prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla[7], w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej[8]. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

źródło tekstu:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz