niedziela, 7 września 2014

Rewa - Cypel Rewski

Rewa - Cypel Rewski


Rewa (kaszb. Rewa, niem. Rewa) – wieś rybacka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Kosakowo, na Kaszubach.
Nazwa miejscowości wzięła się od rewy, piaszczystej mielizny ciągnącej się od czubka cypla, niemal nieprzerwanie, do brzegu Mierzei Helskiej.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Miejscowość o charakterze rybackim (pierwsze zapisy własnościowe: XVI w.). Leży u ujścia Mostowych Błot, między Gdynią a Puckiem.

1589 – pierwsza wzmianka na temat osady Riffe. OpatCystersów – Dawid Konarski zezwala na wybudowanie szop rybackich, które miały służyć jako czasowe domostwa rybaków w czasie połowów;
1648 – opat Kęsowski nadaje przywilej osadniczy dla rewskich rybaków na wieczystą dzierżawę w zamian za ustaloną daninę;
1772 – osada należąca do Klasztoru w Oliwie przybiera nazwę Rewa. Mieszka w niej 14 rybaków i liczba ta z roku na rok wzrasta;
1880 – Rewa liczy już 500 mieszkańców. Staje się portem dla statków pełnomorskich. Rozwija się handel i żegluga towarowa.
Badania archeologiczne prowadzone w Rewie w latach 1979-1980 odkryły osadę kultury rzucewskiej, której ludność trudniła się myślistwem i rybołówstwem.

źródło tekstu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz