piątek, 1 sierpnia 2014

My Moon - Mr Bald...

Mój Księżyc, Pan Łysy, My moon, Mr Bald...

Znajdziecie tutaj również zdjęcia z zaćmień Słońca przez Księżyc.

Jak rozpoznać czy Księżyc "maleje" czy "rośnie"?
Ja to tłumaczę sobie w prosty sposób:
Otóż, jeżeli Księżyc ma "brzuszek" właściwy dla litery "D" to znaczy że robi się "duży" - rośnie, jeżeli ma "brzuszek" właściwy dla litery "C", to znaczy, że "cienieje" - staje się mniejszy. 
  
Dlaczego widzimy tylko jedną stronę księżyca?

Jest to wynikiem obrotu synchronicznego (rotacja synchroniczna). Dzieje się tak dlatego, że okres obiegu Księżyca wokół Ziemi i okres jego obrotu dookoła własnej osi są równe - wynoszą nieco ponad 27 dni. Taki układ powoduje, że jeden ruch jest kompensowany przez drugi a w efekcie Księżyc oglądany z Ziemi wygląda tak, jakby się nie obracał.
Rodzi się pytanie, czemu zawdzięczamy taką zadziwiającą zbieżność tych dwóch okresów? Wbrew pozorom jest to zjawisko zupełnie naturalne. Do zrównania się ich doszło za sprawą sił pływowych, które wyhamowały niegdyś szybszą rotację Księżyca i wydłużyły jej okres do okresu jego obiegu dookoła Ziemi. Sytuacja taka jest pospolita wśród innych satelitów w Układzie Słonecznym. Cztery największe księżyce Jowisza (Io, Europa, Ganimedes i Callisto), oba księżyce Marsa (Fobos i Dejmos), największy księżyc Saturna (Tytan) - to tylko niektóre przykłady satelitów także zwróconych w stronę swej planety cały czas tą samą stroną.       

Aktualną fazę księżyca można sprawdzić tutaj:
Current Moon Phase

Libracja Księżyca - animacja:
Libracja Księżyca


Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”[1], „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”[1][2]; pol. przest. poet. „luna”[1][3]) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km[4], nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.


Księżyc to jedyne ciało niebieskie, do którego podróżowali i na którym wylądowali ludzie. Do tej pory na księżycowym globie stanęło 12 osób[5]. Pierwszym sztucznym obiektem w historii, który przeleciał blisko Księżyca, była wystrzelona przez Związek Radziecki sonda kosmiczna Łuna 1; Łuna 2 jako pierwszy statek osiągnęła powierzchnię ziemskiego satelity, zaś Łuna 3 jeszcze w tym samym roku, co poprzedniczki – 1959 – wykonała pierwsze zdjęcia niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Pierwszym statkiem, który przeprowadził udane miękkie lądowanie była Łuna 9, zaś pierwszym bezzałogowym pojazdem umieszczonym na orbicie Księżyca – Łuna 10 (oba w 1966)[4]. Amerykański program Apollo obejmował misje załogowe, zakończone 6 lądowaniami w latach 1969–1972. Eksploracja Księżyca przez ludzi została przerwana wraz z zakończeniem lotów Apollo, aż do 2013 roku, gdy na powierzchni Księżyca chińska sonda Chang’e 3 umieściła łazik Yutu[6].

źródło tekstu:


Obrót synchroniczny (rotacja synchroniczna) – zjawisko astronomiczne obserwowane w układach dwóch wzajemnie obiegających się ciał niebieskich polegające na tym, że okres obrotu jednego z nich wokół własnej osi jest równy okresowi obiegu wokół drugiego ciała.
Występowanie we Wszechświecie[edytuj
Obrót synchroniczny występuje najczęściej w układach planeta-księżyc, także gwiazda-bliska planeta lub gwiazda-gwiazda. Obok układów, w których tylko jedno ciało obraca się synchronicznie (np. Ziemi-Księżyc) spotyka się także układy pełne, tj. takie, w których oba ciała obracają się synchronicznie (np. Pluton-Charon, wiele ciasnych układów podwójnych gwiazd).
Ciało wirujące synchronicznie jest zwrócone stale tą samą stroną do środka obrotu. Jeżeli jest to ciało, które obiega inne dużo masywniejsze ciało, wówczas środek obrotu leży w pobliżu środka większego ciała i ciało krążące synchronicznie jest zwrócone przez cały czas tą samą stroną do obieganego ciała. Z tego właśnie powodu z Ziemi widać tylko jedną stronę Księżyca. Zjawisko libracji na ogół jednak umożliwia widzenie nieco więcej niż połowę powierzchni takich ciał – w przypadku Księżyca jest to 59%.

Obrót synchroniczny jest zjawiskiem dość powszechnym we Wszechświecie. W Układzie Słonecznym podlegają mu wszystkie większe księżyce o uformowanej kulistej strukturze.
Zaćmienie Słońca przez Księżyc 2011-01-04 godz.10:40:12 zarejestrowane w Redzie
2 komentarze:

 1. Od tygodnia rośnie aktywność meteorów z popularnego roju Perseidów. Ich obecność na nocnym niebie rozpoczęła się 17 lipca i potrwa do 24 sierpnia. Maksimum, a więc największa aktywność tego roju przypada w roku 2014 na 12 sierpnia. Podczas maksimum zaobserwujemy do 60 meteorów w ciągu godziny (Dennis di Cicco). Perseidy należą do najbardziej znanych rojów. Ich obserwacja trwa od niemal 2000 lat. Taką sławę zawdzięczają sobie między innymi za sprawą wysokiej aktywności oraz dobrych warunków do ich obserwacji. Deszcz meteorów z roju Perseidów pochodzi od komety Swift-Tuttle należącej do grupy komet typu Halleya, której okres obiegu wynosi 133 lata. Kometa ta została po raz pierwszy zaobserwowana w 1862 roku. Co roku Ziemia w swej okołosłonecznej wędrówce przecina się z orbitą roju, powodując że małe cząsteczki pochodzące od wspomnianej komety wchodzą w Ziemską atmosferę. W rezultacie, spalając się tworzą wspaniałe widowisko na nocnym niebie.
  Gdzie szukać Perseidów? Meteorów z tego roju możemy wypatrywać wieczorową porą na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Na chwilę obecną ilość możliwych do zaobserwowania meteorów jest stosunkowo mała. Jednak każdego dnia warunki do obserwacji będą się poprawiały - aż do 12 sierpnia. Wtedy też przewidziane jest największe maksimum związane z tym rojem. Prawdopodobny szczyt aktywności tego roju nastąpi między godziną 1 a 5 rano (13 sierpnia).
  W tym roku podczas obserwacji maksimum będzie przeszkadzał nam Księżyc znajdujący się zaledwie dwa dni po super pełni. Doświadczenie lat ubiegłych pozwala stwierdzić jedno – nawet Księżyc w pełni nie jest w stanie popsuć tego pięknego widowiska. Pozostaje nam liczyć na to, że pogoda dopiszę i będzie piękne bezchmurne niebo. Przypominamy również aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym rejonie.
  Gwiazdozbiór: Perseusz
  Prędkość w atmosferze: 59 km/s
  Okres występowania: 17 lipca - 24 sierpnia
  Maksimum: Noc z 12 na 13 sierpnia
  Aktywność: wysoka
  ZHR: 30-60
  Widoczność w Polsce: tak
  Obiekt macierzysty: kometa Swift-Tuttle

  Źródło:
  http://www.astronomia24.com/news.php?readmore=420

  OdpowiedzUsuń
 2. W niedziele czeka nas kolejna wielka pełnia "Super Księżyc 2014"

  W niedziele 10 sierpnia czeka nas po raz kolejny bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne. Księżyc osiągnie perygeum, któremu będzie towarzyszyć pełnia. Perygeum to punkt, w którym Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej naszej planety. Połączenie tych dwóch zjawisk niemal w jednym czasie stworzy nam wyśmienite warunki do obserwacji. Tarcza naszego naturalnego satelity będzie optycznie większa i bardziej jasna.

  Podczas perygeum odległość Księżyca od Ziemi wyniesie 356 tysięcy km. fot: Robin Ohia

  Podczas nadchodzącego perygeum Księżyc znajdzie się w odległości od Ziemi wynoszącej nieco ponad 356 tysięcy kilometrów. Przypomnijmy, że średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tysięcy kilometrów, natomiast podczas apogeum (Punkt na orbicie eliptycznej ciała okrążającego Ziemię, znajdujący się najdalej od Ziemi) odległość ta wynosi 406,7 tysięcy kilometrów. Sytuacja ta ma miejsce ponieważ orbita Księżyca nie jest idealnie okrągła, lecz jest spłaszczoną elipsą.

  Połączenie pełni Księżyca wraz z perygeum nastąpi 10 sierpnia o godzinie 20:08. Warto jednak pamiętać, że najlepsze warunki do obserwacji tego wyjątkowego zjawiska przypadną nam tuż po zachodzie słońca. O godzinie 20:50 odnajdziemy Księżyc na około 10 stopniu południowo-wschodniego horyzontu. Z upływem każdej kolejnej godziny nasz naturalny satelita będzie znajdował się coraz wyżej nad horyzontem ułatwiając tym samym obserwację. Kolejny "Super Księżyc" pojawi się na niebie 9 września. Życzymy wszystkim obserwatorom bezchmurnego nieba i standardowo zachęcamy wszystkich do przesyłania nam zdjęć z bezpośredniej obserwacji.

  Źródło:
  http://www.astronomia24.com/news.php?readmore=425

  OdpowiedzUsuń